You are currently viewing Hrozí vašej nehnuteľnosti podpoistenie?

Hrozí vašej nehnuteľnosti podpoistenie?

V prítomných časoch silnejúcej recesie zároveň dlhodobo pociťujeme nárast cien na trhu nehnuteľností. V súvislosti s enormným rastom cien sa ponúka otázka, či indexácia poistných zmlúv dostatočne kryje aktuálnu hodnotu vášho nadobudnutého domu, prípadne bytu voči podpoisteniu.

Pojem podpoistenie znamená nižšie poistné plnenie. Hodnota nehnuteľnosti je v tomto momente oveľa vyššia ako v čase, keď si kupujúci nehnuteľnosť zaobstarali. Ak ste pred niekoľkými rokmi nadobudli dom za 200 tisíc a aktuálne jeho hodnota narástla na 250 tisíc, je nutná aktualizácia poistných zmlúv. Dom je v tomto prípade podpoistený o 25%, čo zároveň predstavuje hodnotu krátenia poistného plnenia. Poisťovňa v prípade vyššej škody vyplatí plnenie nižšie o 25%, čo samozrejme nie je pre klienta radostná situácia.

Národná Banka Slovenska uvádza, že cena bývania za prvý štvrťrok 2022 dynamicky narástla o rekordných 23,3%. Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľnosti na Slovensku sa tak vyšplhala na šokujúcich 2729 €. Realitné kancelárie hlásia za prvý kvartál 2022 nárast o 25% cien novostavieb, pričom cena voľných bytových jednotiek novostavieb i starších bytov na tom nie je o nič lepšie. Percentá nárastu cien bytov šplhajú nahor rýchlejšie ako pri domoch.

Ako predísť podpoisteniu nehnuteľnosti a domácnosti

Ideálnym spôsobom je kontaktovať Vášho finančného sprostredkovateľa, ktorý Vám rád skontroluje poistné zmluvy, prípadne odporučí navýšenie ošetrujúce nárast cien nehnuteľností podľa štatistiky NBS.

Nárast cien počas roka v jednotlivých kvartáloch kolíše, nemá preto zmysel upravovať hladinu poistnej sumy častejšie ako raz do roka. Úprava ceny na základe celoročného nárastu je v tomto prípade dostačujúca.

Pri aktualizácii poistnej sumy treba brať do úvahy aj prípadnú rekonštrukciu nehnuteľnosti, rozlišovať či ide o domácnosť v byte alebo dome. Určujúcich faktorov pri správnom nastavení poistnej sumy je viacero. Taktiež netreba zabúdať na trhovú hodnotu bytu, v prípade, že ste vlastníkom domu zase jeho východiskovú hodnotu. Termíny známe odborníkom na realitnom trhu nemá zmysel rozoberať v tejto chvíli do detailov. Veľmi ochotne Vás v nich zorientuje Váš finančný sprostredkovateľ.

Ak sme Vás týmto článkom naviedli zamyslieť sa nad vašou aktuálnou situáciou s poistným krytím nehnuteľnosti, sme veľmi radi. Môžete tak predísť prípadnému sklamaniu a nemalej strate finančných prostriedkov. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať na totalka@totalka.sk