You are currently viewing Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick


Miliardový comeback k stíhačkám
Pete Maverick Mitchell (Tom Cruise) sa vracia do stíhacieho kokpitu po neskutočných 36 rokoch. Toľko trvalo, kým sa našiel dostatočne precízny scenár schopný naviazať na nostalgickú strunu legendárneho originálu a zároveň ponúknuť dôstojnú príbehovú nadstavbu. Ambíciou bolo naservírovať adrenalínový zážitok schopný strhnúť aj divákov neznalých pôvodného filmu, čo sa podľa nadšených ohlasov publika po celom svete jednoznačne podarilo docieliť. Jednoduchý príbeh nedisciplinovaného pilota dokázal režisér Tony Scott pod vedením skúsených producentov Jerryho Bruckheimera a Dona Simpsona pretaviť v úspešnú armádnu agitku, ktorá v roku 1986 pobláznila hlavy masám mladých Američanov. Z Top Gunu sa rýchlosťou prúdovej stíhačky vykresal popkultúrny míľnik a z Toma Cruisea sa cez noc stala globálna superstar. Nádej na desaťročia odkladané pokračovanie nezhasla ani po náhlom odchode Tonyho Scotta v roku 2012. Po jeho smrti ho v chystanom pokračovaní nahradil na režisérskej stoličke Joseph Kosinki, ktorý Toma práve režíroval v sci-fi projekte Oblivion (2013). Scenár im pomáhal vyšperkovať aj ďalší blokbasterový špecialista, Christopher McQuarrie, architekt Cruiseovho kariérneho úspechu poslednej dekády. V pokračovaní sledujeme Mavericka ako testovacieho pilota armádneho prototypu, ktorý neuposlúchne priamy rozkaz a napriek prekonaniu limitu Mach 10, skončí za trest ako učiteľ v známej leteckej škole. V Top Gune dostane za úlohu pripraviť v extrémne krátkom čase pilotov bojovej letky na smrtonosnú misiu s mizernou šancou na úspech. Ako bonus je jeden z mladých letcov Goosov syn Bradley „Rooster“ Bradshaw (Milles Teller). Pete sa zo smrti svojho ko-pilota nikdy celkom nespamätal, na čom scenár umne stavia základný konflikt. Pokračovanie Top Gunu je veľmi silné v civilnej rovine vzťahov, ktoré rozvíja so zreteľom na pôvodný film. Maverick dozrel, svoj prázdny život aktuálne vypĺňa snahou odovzdať skúsenosti omladine na nebezpečnej misii. Romantickú linku zosobňuje Penny Benjamin, ktorú si s chuťou zahrala Jennifer Connelly. S Petom ich viaže spoločná milostná minulosť,
na jej meno sa možno rozpamätáte aj z originálu. Medzi Tomom a Jeniffer to na plátne riadne iskrí, čo demonštruje príkladnú romancu pre zamilované páry 50-nikov. Top Gun: Maverick načrtáva aktuálny osud ľubovoľného frajera 80-tych rokov. Neohrození hrdinovia dospeli,
rivali dozreli v nerozlučných priateľov a zodpovedných zrelých chlapov, podobne ako Pete a Iceman (Val Kilmer). Nostalgickú atmosféru navyše umocňujú okrem známych tvárí aj ikonické prvky Maverickovej osobnosti, ako jeho typická letecká bunda, nablýskané okuliare či jazda s vetrom o závod na pôvodnej motorke. Všetko zabalené do rytmu klasickej leteckej hymny.

Tom Cruise dobre vedel, že na samotnej nostalgii comeback tridsaťročia nepostaví, tak na finálnu polhodinku filmu pripravil adrenalínom presiaknuté pilotné krasolety, ktoré posunú doterajší zážitok na kraj mysliteľného, ostatne ako je u neho posledné roky zvykom v sérii Mission: Imposiible. Kaskadérske manévre, ktoré Cruise spolu s mladými pilotmi predvádza v reálnych stíhačkách vás totálne paralyzujú nemým úžasom. Gravitačné preťaženie v tvárach hereckých predstaviteľov dokazuje skutočné zábery preletov stíhačiek bez využitia špeciálnych efektov. Vzdušné bojové scény zapísali nový Top Gun do historických kuloárov akčného filmu. Tom si bol veľmi dobre vedomý, že spolu s celým tímom vytvorili niečo výnimočné. Top Gun je jeho srdcovou záležitosťou a nebál sa predstaviť svoj letecký comeback, ktorý predstavuje číry komerčný blokbaster, na prestížnom umeleckom filmovom festivale v Cannes. Až tak veľmi dôveroval svojmu filmu. Umelecká obec filmových kritikov ocenila dielo zaslúženým potleskom. Vytvoriť takýto triumfálny návrat legendárnej značky je totiž skutočné umenie.


Nervy na dranc musia mať pri nakrúcaných kaskadérskych šialenostiach hlavne poisťovne. Tom Cruise sa však dávno rozumne „poistil“ a filmy si z produkčnej stoličky roky ošéfuje sám.


Čo vy? Máte to v živote podobne podchytené? Ak nie, môžeme vám s tým pomôcť. Ozvite sa nám na totalka@totalka.sk